Żółte ciałko a zdrowie kobiet

ciałko żółte

Żółte ciałko powstaje u kobiety, w jej organizmie w chwili uwolnienia się z jajnika komórki jajowej. Jego głównym zadaniem jest tworzenie progesteronu. Jego drugim ważnym zadaniem jest możliwość zagnieżdżenia się komórki jajowej zapłodnionej, a także utrzymanie i przebieg ciąży. Czy żółte ciałko może działać nieprawidłowo? Jest ono dokrewnym gruczołem, wytwarza oprócz progesteronu również inne równie ważne hormony przy zapłodnieniu oraz utrzymaniu ciąży. Po owulacji, podczas każdego cyklu miesiączkowego, czyli po prostu po wyjściu jajowej komórki, tworzy się ciałko żółte.

Czym jest?

Ciałko żółte powstaje z resztek po pękniętym pęcherzyku jajnikowym. Jego wielkość jest dość duża, ponieważ żółte ciałko może osiągać od dwóch do pięciu centymetrów i zajmować jedną trzecią, a nawet jedną drugą jajnika. Jego nazwa wskazuje na to, że jego zabarwienie jest koloru żółtawego, ponieważ zawiera ono dużą ilość karotenoidów, a w szczególności luteiny. Jednak gdy nie dojdzie do zapłodnienia, a hormony zostaną wytworzone przez ciałko żółte, to są one w ciele kobiety jeszcze przez jakiś czas. Po około dziesięciu dniach po owulacji wraz z udziałem krwinek białych, ciałko żółte zanika. Żółte ciałko zmienia również swój kolor, ponieważ odkłada się w nim znaczna ilość kolagenu. Wtedy zmienia również swoją nazwę, na ciałko białawe.

Ostatecznie, po całkowitym przekształceniu się, żółte ciałko jest skupiskiem łącznej tkanki. Gdy ciałko żółte zanika, również automatycznie spada poziom progesteronu. To właśnie przez ten hormon złuszcza się endometrium i dochodzi do miesiączki. A później cały cykl się powtarza w celu możliwości zapłodnienia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*