Gdy dopadnie nas zawał serca

Gdy dopadnie nas zawał serca

Należy mieć świadomość, że dzisiaj ponad milion ludzi co roku umiera na zawał serca i inne choroby związane z układem krążenia. Na pewno jest to bardzo niebezpieczne dla wszystkich ludzi, dlatego nic dziwnego, że ludzie starają się lepiej podchodzić do kwestii zdrowia. Choroby związane z układem krążenia mogą spowodować udar, który jest jednocześnie bardzo poważną chorobą, występującą najczęściej w porze letniej.

Jakie są przyczyny zawału serca?

Należy mieć świadomość, że wszystkie mięśnie, włącznie z mięśniem sercowym, do prawidłowego funkcjonowania potrzebują odpowiedniej ilości tlenu. W momencie pojawienia się zawału, ilość tlenu drastycznie się zmniejsza, co powoduje, że większe ilości złogów tłuszczu zaczynają odkładać się na ścianach żył oraz na tętnicach wieńcowych. To właśnie wtedy ich przepuszczalność maleje, a i mniej tlenu, tym większe  ryzyko wystąpienia udaru czy zawału serca. Po dłuższym czasie złogi tłuszczu nie tylko odkładają się, ale robią się również wyraźnie twardsze, przez co mogą doprowadzić do zatoru. W takich sytuacjach wystarczy jedynie parę chwil, aby doprowadzić do niedrożności tętnicy, zwłaszcza jeśli całość złogu pęka. Jak dobrze wiadomo niedotlenione komórki umierają, przez co jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, która zdecydowanie może zagrozić naszemu życiu.

Lekarz to niezbędna pomoc

Należy mieć świadomość, że przy zawale serca, wymagana jest szybka specjalistyczna pomoc lekarska. Musimy wiedzieć, że stan osoby po zawale serca z minuty na minutę jest coraz gorszy. Mięsień sercowy pod wpływem nagłego zatrzymania nie może w odpowiedni sposób pompować krwi, przez co dochodzi do poważnego zaburzenia rytmu serca. Niestety w wielu przypadkach zawał, może oznaczać bardzo szybką śmierć, zwłaszcza jeśli lekarz nie zjawi się na czas.

Jak rozpoznać oznaki zawału serca?

Przy zawale serca, bardzo często występuje ból klatki piersiowej, który powstaje w wyniku niedotlenienia mięśnia sercowego. Jest to miażdżący ból, ale niektórzy mogą odczuwać zwyczajny ucisk. Najczęściej jest to ból promieniujący, ale nie jest to w tym przypadku żadna reguła. Mogą występować duszności lub nudności, a także osłabienie czy podwyższone zmęczenie. Należy mieć jednak świadomość, że są osoby u których zawał wystąpił, bez żadnych konkretnych objawów, dlatego należy mieć świadomość, że zawał może pojawić się w najmniej spodziewanym momencie.  W takiej sytuacji najważniejsza jest zawsze pierwsza reakcja, ponieważ tylko w taki sposób jesteśmy w stanie uratować daną osobę. Osoba która ma zawał, musi trafić do szpitala i to w jak najkrótszym czasie, od tego może zależeć czyjeś życie.

Musimy mieć świadomość, że zagrożenie zawałem serca jest bardzo powszechne, dlatego musimy być przygotowani na udzielenie pomocy, jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*