Czy termogeniki są bezpieczne?

termogeniki
Close up of young woman taking pills at home.

Spalacze tłuszczu można podzielić na lipolityki oraz termogeniki. To jeden z podstawowych podziałów uwzględniających sposób ich działania jak również szybkość działania i uzyskiwane efekty. Spalacze tłuszczu mogą mieć bardzo zróżnicowane działanie. Mogą wyzwalać energię, mogą podnosić temperaturę organizmu przyczyniając się do bardziej efektywnego treningu, mogą hamować apetyt, działać moczopędnie. Zasadniczym ich zadaniem jest jednakże przyspieszenie procesu spalania tkanki tłuszczowej.

Termogeniki

Termogeniki, które równocześnie można spotkać pod nazwą fat burnerów, to produkty, to suplementy diety, których podstawowym działaniem jest zwiększenie temperatury organizmu człowieka. W połączeniu z jednoczesnym treningiem fizycznym, można uzyskać efektywniejsze spalanie tkanki tłuszczowej. Do podstawowych efektów działania termogeników można zaliczyć:

  • – wyzwolenie większej energii,
  • – zwiększenie siły mięśni,
  • – zwiększenie wytrzymałości mięśni,
  • – oszczędzenie mięśni,
  • – spalenie tkanki tłuszczowej.

Termogeniki występują nie tylko w postaci suplementów diety, jak też można powszechnie sądzić. Niektóre z nich można również spotkać w stanie naturalnym, w niektórych produktach powszechnie spożywanych. Do takich termogeników na pewno można zaliczyć l-karnitynę, CLA czyli kwas linolowy, zieloną herbatę, kofeinę oraz efedrynę. Oczywiście niektóre z nich są zaliczane do naturalnych spalaczy tłuszczu, aczkolwiek mają one działanie powodujące podniesienie temperatury organizmu, wywołanie zjawiska termogenezy. Tym samym można je z powodzeniem zaliczyć do grupy produktów zwanych termogenikami.

Działanie uboczne

Termogeników nie można przyjmować w dowolnych momentach, w dowolnych ilościach. Mimo, że ich zakup nie wymaga żadnej recepty, zezwolenia, to jednakże nie są one w każdej sytuacji dla ludzkiego organizmu obojętne, nie są w pełni bezpieczne. Z pewnością podstawową zasadą, do której należy się zastosować, jest stosowanie odpowiedniej, zalecanej dawki termogeników. Jej przekroczenie może skutkować wystąpieniem określonych objawów. Można do nich zaliczyć między innymi:

  • – lęk, bezsenność, psychoza, nadaktywność,
  • – wzrost ciśnienia tętniczego, palpitacja serca, przyspieszona czynność serca, zawał serca, zatrzymanie akcji serca,
  • – zaparcia, biegunka, nudności, wymioty,
  • – zapalenie skóry, wysypka.

Bardzo niebezpieczne może być zestawienie ze sobą kofeiny oraz efedryny, toteż przy zastosowaniu termogeników należy zachować szczególną ostrożność.

Zatem czy suplementy diety pomagają w odchudzaniu? Słowo pomoc jest tutaj kluczowe, ponieważ ich zasadniczym celem jest wspomaganie, a nie działanie samo w sobie. Suplementy diety uzupełniają dietę, zdrowy styl życia, aktywność ruchową. Mogą wspomagać, mogą stanowić przysłowiową kropkę nad I, ale nigdy nie są elementem, na którym należy opierać zrealizowanie stawianych sobie celów. W dobie, gdy mamy do czynienia z powszechnym dostępem do owych suplementów, warto zachować umiar i zdrowy rozsądek w tym względzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*